Αν εχεις Manning διαβαινε

Καλός και τίμιος ο Tim Tebow, αλλά ήταν βέβαιο ότι με μπροστάρη τον Peyton Manning οι Denver Broncos θα ανέβαιναν επίπεδο. Ο 36χρονος quarterback από τη Λουιζιάνα έκανε πάλι το θαύμα του το βράδυ της Δευτέρας, σε ένα από τα σπουδαιότερα παιχνίδια που έχει δει ποτέ το Monday Night Football. Οι Broncos του έχαναν 24-0 στο ημίχρονο από τους Chargers στο San Diego και έπρεπε να γίνει κάποιο θαύμα για να αλλάξει η κατάσταση. Και έγινε. Ο Manning ολοκλήρωσε τις 13 πρώτες πάσες του στο δεύτερο ημίχρονο, τρεις εκ των οποίων κατέληξαν σε touchdown. Τελικό σκορ: Chargers 24 – Denver 35. Μετά το τέλος του αγώνα, ο Jay Loston, μέλος της διοίκησης των Broncos εδώ και 22 χρόνια επισκέφτηκε τους παίκτες στα αποδυτήρια και τους είπε: «Θα δείτε πολλά πράγματα στην καριέρα σας, αλλά δεν θα ξαναδείτε κάτι τέτοιο». Και έχει δίκιο, η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερα σκοραρίσματα διαφορά. Πόσες φορές έχει ανατραπεί τέτοια διαφορά; Τα τελευταία 47 χρόνια, στη SuperBowl era του american football, διαφορά 24 ή περισσότερων πόντων έχουν πάρει 442 ομάδες. Ξέρετε πόσες έχασαν τελικά; Συμπεριλαμβάνοντας τον αγώνα της Δευτέρας, μόλις τρεις! Δηλαδή, στο ημίχρονο οι πιθανότητες νίκης των Chargers ήταν 98,5%, αλλά το ταπεινό 1,5% είχε για quarterback τον Peyton Manning. Τέτοιες βραδιές ονειρεύονταν οι Broncos όταν έδιναν πενταετές συμβόλαιο ύψους 90 εκατομμυρίων δολαρίων σε έναν 36χρονο αθλητή που έχασε όλη την περσινή σεζόν με πρόβλημα στον αυχένα, το οποίο τον έβαλε στο χειρουργείο τέσσερις φορές. Και όσο ο Manning μεγαλουργούσε, ο αντίπαλος QB, Philip Rivers, κατέρρεε. Μέσα σε μισή ώρα είχε τρία interceptions και δύο fumbles. Με τέτοιες βραδιές, οι οπαδοί του Denver μπορούν να ονειρεύονται τον τίτλο στην AFC West, ή ακόμα και το ταξίδι στο SuperBowl.

About The Author: NFLgreece