Ανασκόπηση 16ης Εβδομάδας

Ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο για την είσοδο των ομάδων στα playoff, με τους πρωταθλητές να είναι με το ένα πόδι εκτός. Οι Seahawks και οι Bengals (που άφησαν εκτός playoffs μετά από χρόνια τους αντιπάλους τους Steelers) κέρδισαν και  εξασφάλισαν την είσοδο τους. Vikings, Bears και Redskins προχώρησαν με νίκες, ενώ οι Cowboys και οι Giants ηττήθηκαν. Οι 2 τελευταίες θέσεις διεκδικούνται ακόμα από αυτές τις ομάδες. AtlantaFalcons @ DetroitLions31-18 Στο πρώτο φετινό Σαββατιάτικο παιχνίδι οι Falcons βελτίωσαν το ρεκόρ τους εκμεταλλευόμενοι κυρίως τα fumbles των Lions. Το πρώτο συνέβη όταν το σκορ ήταν ακόμα στο 0-0 και το δεύτερο όταν ήταν στο 14-3, δηλαδή όταν οι Lions ήταν ακόμα μες στο παιχνίδι. Συνολικά τα Turnovers ήταν 3-0 υπερ της Atlanta, αφού ο Stafford είχε ένα INT στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ο Matt Ryan που διανύει μία απίστευτη σεζόν φέτος είχε 279 γιάρδες και 4 TDs, από τα οποία τα δύο πρώτα πήγαν στον R.White (153 γιάρδες, 2TD) και το τρίτο στον J.Jones. Σε όλο το παιχνίδι οι Lions ήταν κοντά στο σκορ και έδειχναν ικανοί να κάνουν την έκπληξη, αλλά όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια τους δεν υπήρχε επιθετική πολυφωνία αφού σχεδόν ολόκληρη η επίθεση περιστρεφόταν γύρω από τον C.Johnson. Ο “Megatron” κυνηγούσε να καταρρίψει το ρεκόρ συνολικών Receiving γιαρδών του Jerry Rice. Το κατάφερε έχοντας 204γιάδρες στον αγώνα με τις οποίες έφτασε τις 1,871 γιάρδες στη σεζόν. Το παιχνίδι αυτό δε μας δίδαξε τίποτα περισσότερο απ’ όσα ξέραμε. Οι Falcons είναι μία πυρηνοκίνητη επίθεση που όμως δεν έχει run ενώ οι Lions είναι μία κακή ομάδα με πολλούς μέτριους παίκτες και λίγους αστέρες, που έχει τρανταχτές ελλείψεις στη secondary defense και στη θέση του RB. Tennessee Titans @ Green Bay Packers 7-55 Θα μπορούσε να ήταν παιχνίδι προπόνησης. Η δεύτερη ομάδα των Packers πρέπει να είναι καλύτερη από την πρώτη ομάδα των Titans αυτή τη στιγμή. Η διαφορά του σκορ είχε φτάσει ακόμα και τους 55 πόντους πριν σκοράρουν οι Titans το TD της παρηγοριάς. Τα νούμερα του Rodgers θυμίζουν playstation: πάσαρε για 342 γιάρδες και 3 TDs ενώ είχε και ένα running TD. O Mike McCarthy είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους από τους receivers και να δοκιμάσει το running παιχνίδι της ομάδας του με τον RB R.Grant να πετυχαίνει 2TDs έχοντας 80 γιάρδες rushing και 34 receiving. Όσο για τους Titans αποδεικνύεται για άλλη μία φορά ότι ο Chris Johnson δεν είναι “every down back”, δεν μπορεί να χρησιμοποιείται σε κάθε down, αφού είναι μεν υπερβολικά γρήγορος, αλλά δεν έχει το σώμα να απορροφήσει όλα τα χτυπήματα που δέχεται σε έναν αγώνα, τα οποία είναι αυτά που τον φθείρουν και τον κουράζουν. MinnesotaVikings @ HoustonTexans 23-6 Οι Vikings πρέπει να λάβουν ένα πριμ από το NFL αφού έκαναν πολύ πιο ενδιαφέρουσα την τελευταία αγωνιστική. Με την εκτός έδρας νίκη αυτή οι Vikings διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για ένα wildcard εισιτήριο, ενώ προκάλεσαν αλυσιδωτές αντιδράσεις στο Houston. Αν οι Texans ηττηθούν από τους Colts στην Indianapolis την ερχόμενη Κυριακή, θα χάσουν όχι μόνο την Νο1 θέση στην AFC αλλά και τη No2, σε περίπτωση που κερδίσουν και οι Broncos και οι Patriots. Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα για τους Texans αφού το αστέρι της ομάδας ο Arian Foster αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο και είναι αμφίβολος για το τελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου. Αγωνιστικά, στο παιχνίδι υπήρχε μόνο η επιλογή του run, αφού και οι δύο ομάδες είναι πολύ ικανές στο pass rush. Με τον Foster να έχει ένα fumble και στη συνέχεια να αποχωρεί εξαιτίας μίας καρδιακής αρρυθμίας, οι Texans δεν είχαν αξιόπιστο τρόπο να επιτεθούν. Ακόμα και οι 6 πόντοι που πέτυχαν φαντάζουν πολλοί. Από την άλλη πλευρά οι Vikings ακολούθησαν την γνωστή πετυχημένη φετινή τους συνταγή. Σε κάθε drive έδιναν την μπάλα στον Peterson και όταν έφταναν στην redzone έψαχναν τον TE Kyle Rudolph. Όσο για τον κύριο “AD” Adrian Peterson, εκτός από την μπάλα κουβαλάει και τους Vikings στα playoffs. Η φετινή τους χρονιά ίσως καταλήξει να είναι η καλύτερη από κάθε RB στην Ιστορία του NFL. Με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στο GB να απομένει, ο Peterson έχει ήδη συγκεντρώσει 1.898 rushing γιάρδες και του απομένουν 102 γιάρδες για να μπει στο ολιγομελές club των RBs που έχουν συγκεντρώσει 2.000 γιάρδες και 208 γιάρδες για να γίνει γίνει ο RB με τις περισσότερες γιάρδες σε μία χρονιά. Αν οι 208 γιάρδες σας ακούγονται πολλές, πρέπει να πω ότι στον πρώτο αγώνα εναντίον του GB (το οποίο δεν έχει την καλύτερη άμυνα απέναντι στο run), είχε 208 γιάρδες και ένα TD… Saint Louis Rams @ Tampa Bay Buccaneers 28-13 Μία ακόμα νίκη να έκαναν οι δύο αυτές ομάδες μες στη σεζόν, το παιχνίδι αυτό θα είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον αφού και οι δύο ομάδες θα είχαν ελπίδες να προλάβουν τα playoffs. Δυστυχώς, κάτι τέτοιο δεν συνέβη με αποτέλεσμα το παιχνίδι να είναι αρκετά αδιάφορο. Οι Bucs μπήκαν πολύ επιπόλαια στο παιχνίδι, με τον Freeman να πετάει 2 INTs νωρίς (4 συνολικά στο παιχνίδι), το ένα εκ των οποίων κατέληξε σε TD από τον rookie CB J.Jenkins. Με το σκορ στο 14-6 στο ημίχρονο και τον Sam Bradford (196y, 2TDs, 1ΙΝΤ) να αυξάνει το σκορ στο 28-6 οι γηπεδούχοι έπρεπε να ρισκάρουν περισσότερο. Όταν ο Freeman (372y, 1TD, 4INT) σταμάτησε να πετάει ΙΝΤ στο 3ο δεκαπεντάλεπτο, οι Bucs κατάφεραν να μειώσουν. Το σκορ θα ήταν πολύ κλειστό αν οι δύο απόπειρες τους να ολοκληρώσουν 4th down στην αντίπαλη redzone δεν ήταν αποτυχημένες προς το τέλος του παιχνιδιού. WashingtonRedskins @ PhiladelphiaEagles 27-20 Οι Redskins έπρεπε να πάρουν αυτό το παιχνίδι στη Φιλαδέλφεια για να μην χαραμίσουν όλες τις προηγούμενες νίκες τους και να μείνουν μόνοι πρώτοι στην NFC East. Το ξεκίνημα των Redskins δεν ήταν καλό στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα με 13-10. Μετά το ημίχρονο όμως μπήκαν αποφασιστικά και σημείωσαν άλλα δύο TDs για να αυξήσουν το σκορ στο 27-13. Μέχρι εκείνο το σημείο κανένας δεν φανταζόταν ότι μπορούσε να αλλάξει κάτι στο ματς. Κι όμως η Φιλαδέλφια και ο πρωτοετής Nick Foles βρήκαν το κουράγιο να μειώσουν πρώτα σε 27-20 και στη συνέχεια να κάνουν ένα καλό τελευταίο drive που 11 δευτερόλεπτά πριν το τέλος του αγώνα βρισκόταν στις 5 γιάρδες από την ισοφάριση. Ένα intentional grounding του Foles για να αποφύγει ένα σίγουρο sack όμως έδωσε τέλος στο παιχνίδι. Ο RG3 είχε 198 γιάρδες, 2 πάσες για TD και ένα ΙΝΤ, ενώ για τους Eagles το βαρόμετρο της επίθεσης, ο RB McCoy επέστρεψε και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση μετά τον τραυματισμό του νωρίς στη σεζόν. New Orleans Saints @ Dallas Cowboys 34-31 Οι αδιάφοροι Saints νίκησαν στο Texas, αλλά οι τραγικοί φέτος Cowboys έχουν ακόμα την τύχη στα χέρια τους αφού με νίκη στη Washington θα κατακτήσουν την NFC East. Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαπενταλέπτου. Με το σκορ στο 17-17 οι Cowboys έκαναν δύο λάθη που κατέληξαν σε δύο TD για τους Saints. Το πρώτο ήταν fumble του RB Murray κοντά στην endzone των Cowboys, ενώ το δεύτερο ήταν το κακό tackle πάνω στον WR Colston ο οποίος κέρδισε 60 γιάρδες σε ένα play. Οι Cowboys όμως αντέδρασαν, Πρώτα μείωσαν σε 31-24 και αφού πρώτα η άμυνα τους σταμάτησε την επίθεση των Saints κατάφεραν μέσα σε ένα λεπτό να ισοφαρίσουν μετά από πάσα του Romo στον Miles Austin. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στην πρώτη κατοχή του παιχνιδιού οι Cowboys έκαναν punt και στη δεύτερη οι Saints προχώρησαν την μπάλα μέχρι και τις 22 γιάρδες των Cowboys. Εκεί έγινε το play που καθόρισε το παιχνίδι. Ο Colston έκανε fumble αλλά η μπάλα κινήθηκε προς την endzone των Cowboys όπου ο TE των Saints Graham νίκησε τους αμυντικούς των γηπεδούχων και ανέκτησε την κατοχή στις 2 γιάρδες από την goaline. Το FG ήταν αρκετά εύκολο για τον K Hartley και τους Saints που έφυγαν νικητές. Οι δύο QB έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, αλλά όχι και οι άμυνες. Ο Drew Brees είχε 446y και 3 TDs, ενώ ο Tony Romo είχε 416y και 4 TDs. San Diego Chargers @ New York Jets 27-14 Οι Jets αν και άργησαν χαρακτηριστικά, άφησαν στον πάγκο τον Mark Sanchez και ξεκίνησαν βασικό τον McElroy στη θέση του QΒ ή αν θέλετε αντικατέστησαν τον No1 QB στο ρόστερ με τον No3. Και επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο ξέρουν να μετράνε, αναρωτήθηκαν που είναι ο Νο2 Tim Tebow. Επειδή είναι αρκετά δύσκολο να κατανοήσει κανείς το μπάχαλο που λέγεται New York Jets φέτος θα πάμε κατευθείαν στο αγωνιστικό μέρος όπου μία κακή ομάδα νίκησε μία χειρότερη. Οι Chargers χρειάστηκαν να πατήσουν το γκάζι μόνο στην 3η περίοδο επιθετικά, ενώ αμυντικά έφταναν με ευκολία στον πρωτοετή QB των Jets. Παρ’ όλη την πίεση που δέχθηκε στο παιχνίδι ο McElroy (185 γιάρδες) κατάφερε να κάνει μόνο ένα fumble και ένα interception και αυτό στο 4ο δεκαπεντάλεπτο, που πρέπει να είναι η καλύτερη επίδοση σε turnovers για τους φετινούς Jets. Για τους Chargers ο P.Rivers πάσαρε για 165 γιάρδες και 2 TDs. Oakland Raiders @ Carolina Panthers 6-17 Το παιχνίδι θύμιζε ποδοσφαιρικό αγώνα μόνο μέχρι τα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά. Ένα χτύπημα στον QB των Raiders Carson Palmer ήταν αρκετό να κάνει τους παίκτες να σκέφτονται μόνο το πώς να χτυπήσουν τους αντιπάλους τους. Τα πολλά νεύρα οδήγησαν σε ένα τραγικό δεύτερο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν μόνο δύο FGs, ένα για κάθε ομάδα. Ο Cam Newton (170 passing γιάρδες, 60 running γιάρδες, 1 ΙΝΤ) πάσαρε ένα TD στον Steve Smith και έτρεξε για άλλο ένα. Απ’ την άλλη πλευρά οι Raiders έχασαν τον Palmer στα μισά του 2ου δεκαπενταλέπτου ενώ συνέχισαν για ένα ακόμα παιχνίδι να πειραματίζονται με το δευτεροετή QΒ Τ.Pryor. Buffalo Bills @ Miami Dolphins 10-24 Οι παίκτες που μπήκαν στον κόπο να ντυθούν και να ετοιμαστούν γι’ αυτόν τον αγώνα ήταν γύρω στους 100, δυστυχώς γι΄αυτούς ο αγώνας ήταν μία παράσταση του RB Reggie Bush όπου όλοι οι υπόλοιποι είχαν ρόλο κομπάρσου. Ίσως όχι όλοι αφού ο QB των Dolphins, Tannehill (passing: 130y, 2TD- rushing: 40y) έπαιξε τον 2ο πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι Bills μάλλον ήταν θεατές αφού δεν έκαναν και πολλά σε άμυνα, επίθεση και special teams. Ειδικά τα special teams βοήθησαν πολύ τους Dolphins αφού είχαν πολύ καλό field position στα drives που κατέληξαν σε TD. Η άμυνα των Dolphins περιόρισε τους Bills τόσο στον αέρα όσο και στο έδαφος. Ο QB Fitzpatrick είχε 130 γιάρδες στο σύνολο και ο κορυφαίος σε rushing γιάρδες για τους Bills, CJ Spiller, είχε 138, αλλά ήταν πολύ μόνος. Όσο για τον πρωταγωνιστή της βραδιάς είχε 65 γιάρδες rushing με ένα rushing TD και 42 γιάρδες receiving με ένα receiving TD. Δεν υπήρχαν αυξομοιώσεις και σασπένς στο παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 24-3 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Cincinnati Bengals @ Pittsburgh Steelers 13-10 Το παιχνίδι αυτό ολοκλήρωσε ένα μεγάλο comeback των Bengals που στο δεύτερο μισό της χρονιάς ήταν απίστευτοι. Αντίθετα για τους Steelers η χρονιά τελειώνει εδώ. Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετώπισαν είχαν εμφανείς επιπτώσεις στην απόδοση τους καθ’ όλη τη χρονιά και τελικά ήταν αυτά που τους στέρησαν την πρόκριση. Συγκεκριμένα ο «κρύος» Big Ben Roethlisberger έχασε μόνος του το παιχνίδι με τους Bengals, πετώντας δύο κρίσιμες INTs. Η πρώτη κατέληξε σε TD για τους Bengals από τον L.Hall, ενώ η δεύτερη έδωσε την ευκαιρία στους Bengals να κάνουν μία τελευταία επίθεση στον αγώνα με το σκορ στο 10-10. Mοναδική καλή στιγμή του έμπειρου QB, ήταν η πάσα στον WR Antonio Brown στο βάθος της άμυνας που κατέληξε σε κέρδος 60y και TD. Η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε κλειστό σκορ, με τις άμυνες να επιβάλλονται στις επιθέσεις και να προκαλούν Turnovers. Οι δύο QBs είχαν από 2 interception και ο WR AJ Green είχε ένα fumble. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού με το σκορ στο 10-10, κάθε ομάδα είχε μία ευκαιρία να σκοράρει ένα μακρινό FG (>50y) για να πάρει το παιχνίδι αλλά οι δύο kickers απέτυχαν. Μετά το δεύτερο INT του Roethlisberger, οι Bengals χρειάστηκαν μόνο ένα play για να φτάσουν σε απόσταση βολής. Με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Dalton πάσαρε στον AJ Green για 21 γιάρδες και πλέον ο K Nugent είχε ένα εύκολο FG 40 γιαρδών, το οποίο δεν μπορούσε να χάσει. Οι νεαροί Bengals είναι για δεύτερη συνεχή χρονιά στα playoffs και πρώτη φορά που έχουν συνεχόμενες συμμετοχές τα τελευταία 30 χρόνια. New England Patriots @ Jacksonville Jaguars 23-16 Στον προηγούμενο αγώνα με τους 49ers, οι Patriots στηρίχθηκαν στον συνδυασμό Brady-to-Lloyd για να γυρίσουν το παιχνίδι. Στο Jacksonville o ίδιος συνδυασμός παραλίγο να τους κοστίσει το παιχνίδι. Με τον TE Gronkowski να μένει προληπτικά εκτός για άλλο ένα παιχνίδι και τον έταιρο TE Hernandez να μην κάνει καλό παιχνίδι, οι Patriots προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον Lloyd στις αρχές του παιχνιδιού. Η άμυνα όμως των Jaguars είχε μελετήσει και προκάλεσε δύο Interceptions στον Brady στο πρώτο ημίχρονο. Παράλληλα με την άμυνα, η επίθεση των Jaguars εκμεταλλεύτηκε το πασίγνωστο πλέον αδύνατο σημείο των Patriots, την secondary defense. Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 13-13 αν και οι Jaguars είχαν προηγηθεί με 13-3. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, χρησιμοποίησαν τους Welker και Woodhead με κοντινές πάσες και έφτιαξαν γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας 23-13. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η επίθεση των Patriots δε συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και έδωσε την ευκαιρία στους Jaguars να πλησιάσουν πρώτα με ένα FG και μετά να απειλήσουν ακόμα και με ισοφάριση. Δυστυχώς για τους Jaguars ο πολύ καλός μέχρι τότε QB Henne, πέταξε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα οι Jaguars βρέθηκαν δύο φορές στην redzone των Patriots, αλλά και τις δύο φορές η άμυνα των Patriots έκανε δύο INTs και τελείωσε τον αγώνα. Από τους γηπεδούχους πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Henne (348y, 1TD, 2INTs), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρησαν οι Welker, Ridley και Woodhead ενώ ο QB Brady ήταν μέτριος αφού για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι είχε 2 INTs. Indianapolis Colts @ Kansas City Chiefs 20-13 Την είσοδο τους στα playoff  εξασφάλισαν οι Colts με την νίκη τους απέναντι στους Chiefs. Η νίκη ήρθε δύσκολα χάρις σε ένα TD του Wayne μετά από πάσα 7 γιαρδών από τον Luck (205 y, 1 TD) που είχε μέτριο παιχνίδι. Οι Colts ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ μετά από ένα interception του Butler για 32 γιάρδες. Οι Chiefs στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα field goal και ένα TD μετά από τρέξιμο για 86 γιάρδες του Charles (226 y, TD). To κακό παιχνίδι του Quinn (162 y, 2 INT) όμως δεν άφησε τους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Cleveland Browns @ Denver Broncos 12-34 Δυστυχώς για τους Browns το παιχνίδι ξεκινούσε στις 23.15 (ώρα Ελλάδος) και τα νέα της ήττας των Texans πρέπει να είχαν φτάσει στα αποδυτήρια των Broncos. Με νίκη στο Cleveland η ομάδα του Κολοράντο περνούσε στην πρώτη θέση της AFC. Είναι λοιπόν λογικό ο Peyton Manning και η επίθεση του να μην αφήσουν οποιαδήποτε ελπίδα στους άπειρους Browns. Με 3 TDs ένα σε κάθε δεκάλεπτο οι Broncos άνοιξαν μεθοδικά την διαφορά. Το σκορ στην αρχή του 4ου δεκαπενταλέπτου ήταν 21-6, μη αναστρέψιμο δηλαδή για τους Browns οι οποίοι σκόραραν μόνο με FG ως εκείνο το σημείο αφού εκτός του RB Richardson δεν είχαν άλλη αξιόπιστη επιθετική λύση. Ίσως το πιο ενδιαφέρον σημείο του αγώνα ήταν η αντικατάσταση του Brandon Weeden από τον Colt McCoy στη θέση του QB στο τρίτο δεκαπεντάλεπτο, ύστερα από τον τραυματισμό του πρώτου. Οι Browns ξόδεψαν ένα 1st και ένα 3rd round pick τα τελευταία 3 χρόνια για αυτούς τους δύο παίκτες και με την νέα σεζόν η καινούρια διοίκηση στο Cleveland θα πρέπει να αξιολογήσει την προσφορά των δύο παικτών και να κάνει την επιλογή της. Για την ιστορία ο McCoy (79y, 1TD) κατάφερε σε 1,5 δεκαπεντάλεπτο ό,τι δεν κατάφερε ο Weeden (104y) σε 2,5, δηλαδή να πασάρει για TD. Από τους Broncos ξεχώρισαν οι: QB P.Manning (339y, 3TD, 1INT), WR E.Decker (65y, 2TD) και ο RB Κ.Moreno (78y) που φιλοδοξεί να αντικαταστήσει τον τραυματία McGahee. New York Giants @ Baltimore Ravens 14-33 Βαριά ήττα γνώρισαν οι πρωταθλητές εκτός έδρας από τους Ravens, γεγονός που τους φέρνει με ενάμιση πόδι εκτός playoff. Οι Giants πλέον χρειάζονται ήττα από το Chicago, τους Vikings και το Dallas για να μπορέσουν με δική τους νίκη να κερδίσουν την 6η θέση. Κάτι όχι απίθανο στον κόσμο του NFL αλλά με πολύ μικρές πιθανότητες να συμβεί. Στο παιχνίδι οι Giants ήταν τραγικοί. Η επίθεση δεν βρήκε ρυθμό από την αρχή του παιχνιδιού αλλά αυτό δεν ήταν το μεγάλο τους πρόβλημα. Η άμυνα έκανε τραγικό παιχνίδι καθώς οι Ravens σκόραραν κατά βούληση, αλλά κρατούσαν και την μπάλα όσο ήθελαν. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Ravens είχαν στην κατοχή τους την μπάλα για 40 λεπτά ενώ οι Giants για μόλις 20. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 14-0 νωρίς με TD του Smith μετά από πάσα του Flacco, και ένα τρέξιμο μιας γυάρδας από τον Flacco (309 y, 2 TD, rush TD). Οι Giants αντέδρασαν με ένα τρέξιμο του Wilson που μείωσε σε 14-7 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ξανασκόραραν στο τέλος. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 24-7. Οι Ravens έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και από το έδαφος με τον Rice να τρέχει για 107 γυάρδες και τον Pierce να προσθέτει άλλες 123. Για τους χαμένους ο Manning πάσαρε μόλις για 150 γυάρδες και 1 TD, ενώ το running παιχνίδι ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτο. Chicago Bears @ Arizona Cardinals 28-13 Το Chicago δεν μπορούσε απλά να χάσει από αυτή την επίθεση των Cardinals. Χαρακτηριστικά η άμυνα του Chicago σκόραρε παραπάνω πόντους από την επίθεση των Cardinals, έχοντας 2 td (fumble recovery από τον Bowman, 10 y interception από τον Tillman). Οι Cardinals χρησιμοποίησαν 2 quarterbacks αλλά κανένας δεν έκανε καλό παιχνίδι. Ο Lindley πάσαρε για 141 y και 1 INT και ο Hoyer για 105 y και 1 INT. Από την άλλη πλευρά ο Cutler (146 y, TD) είχε ένα ήρεμο βράδυ, ενώ από το έδαφος ο Forte έτρεξε για 88 y και ένα σκοράρισμα. Οι Cardinals σκόραραν το μοναδικό τους touchdown μετά από ένα blocked field goal, επιστρέφοντας την μπάλα για 82 γιάρδες. Οι Bears πλέον θέλουν νίκη δική τους και ήττα των Vikings για να μπουν στα playoffs. San Francisco 49ers @ Seattle Seahawks 13-42 Υποτίθεται ότι θα ήταν κλειστό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος, οι Seahawks όμως επιβεβαίωσαν την δύναμη της έδρας τους και το έκαναν να φαίνεται περίπατος, σφαγίζοντας παράλληλα τουλάχιστον ένα wild card εισιτήριο. Σε κανένα σημείο του αγώνα οι 49ers δεν βρήκαν ρυθμό και αν κάποιος ήθελε να συνοψίσει την κακή αγωνιστική τους μέρα θα έδειχνε το 3ο TD των Seahawks. Με το σκορ στο 14-0 για τους γηπεδούχους, οι 49ers έκαναν το πρώτο καλό τους drive στο παιχνίδι. Πρώτα έφτασαν στην redzone των Seahawks όπου αρχικά απέτυχαν να σκοράρουν TD και στη συνέχεια στο 4ο down είδαν το FG του Aker να μπλοκάρεται με τον CB των Seahawks, Sherman, να ανακτά την μπάλα και να την επιστρέφει για TD κάνοντας το 21-0. Η άμυνα των 49ers αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στις μακρινές πάσες του Wilson (171y, 4TD, 1INT) και φυσικά στο physical παιχνίδι του Seattle που έκανε ό,τι ήθελε στο running παιχνίδι με τον RB Lynch να έχει 111y και 1TD (είχε και ένα receiving TD). Ο ουσιαστικός MVP του αγώνα ήταν ο LT των Seahawks Russel Okung, ο οποίος εξαφάνισε τον DE Aldon Smith. Τόσο στο run όσο και κατά την προστασία του QB της ομάδας του ο Okung δεν συνάντησε προβλήματα και έδωσε όλη την άνεση στους Wilson και Lynch να έχουν καλά στατιστικά. Το Seattle έμεινε ζωντανό στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης της NFC West και παράλληλα κόστισε στους 49ers τη 2η θέση της NFC, την οποία τώρα κατέχει το Green Bay.

About The Author: NFLgreece