Ανασκόπηση 12ης Εβδομάδας

Πλήρες πρόγραμμα με 3 παιχνίδια την Πέμπτη είχαμε στο NFL. Παρόλα αυτά τα παιχνίδια αυτά δεν ξεκαθάρισαν και πολύ το τοπίο με τις επόμενες αγωνιστικές να είναι πολύ κρίσιμες για την είσοδο των ομάδων στα playoff. Houston Texans at Detroit Lions: 34-31 Οι Lions χρειάζονταν να κερδίσουν όλα τα παιχνίδια τους για να έχουν ελπίδες για είσοδο στα playoff, παρόλα αυτά κατάφεραν να χάσουν ένα παιχνίδι δικό τους στην παράταση. Οι Texans αν και συνεχίζουν να κερδίζουν έχουν πτωτική πορεία, και θα πρέπει να ανακάμψουν κυρίως αμυντικά. Ο Schaub πάσαρε για 315 γυάρδες, 1 touchdown και 1 interception. O Foster έκανε πολύ καλό παιχνίδι τρέχοντας για 102 γυάρδες και 2 σκοραρίσματα. Aπό την άλλη πλευρά ο Stafford πάσαρε για 441 γυάρδες και 2 touchdown. Το παιχνίδι κρίθηκε σε ένα διπλό λάθος που κόστισε στους Lions. Αρχικά το λάθος ήταν από τους διαιτητές. Ο Forsett σε ένα τρέξιμο του δέχθηκε το tackle, προσπάθησε όμως να μείνει όρθιος και έτρεξε για ένα σκοράρισμα 81 γυαρδών. Το λάθος ήταν ότι στην προσπάθεια ανακοπής τους είχε ακουμπήσει και το γόνατο αλλά και ο αγκώνας του κάτω και η προσπάθεια έπρεπε να σταματήσει εκεί. Ο προπονητής των Lions εκνευρισμένος πέταξε το κόκκινο σημαιάκη για να κάνει challenge την απόφαση. Αυτό ήταν και δεύτερο και μεγαλύτερο λάθος. Σύμφωνα με τον καινούργιο κανονισμό όλα τα plays που καταλήγουν σε σκοράρισμα γίνονται review για την ορθότητα τους αυτόματα. Άρα παρά το λάθος των διαιτητών η απόφαση θα άλλαζε. Όμως όταν ένας προπονητής κάνει challenge σε τέτοια περίπτωση χάνει το δικαίωμα να γίνει το review. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μετρήσει το σκοράρισμα και τους Texans να κρατηθούν ζωντανοί στο παιχνίδι. Στην παράταση το ματς ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να χάνουν από ένα field goal, και τους Texans να το κερδίζουν με field goal 32 γυαρδών λίγα λεπτά πριν την λήξη. Washington Redskins at Dallas Cowboys: 38-31 Σε ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό οι Cowboys που ήθελαν την νίκη προκειμένου να μείνουν κοντά στους Giants, αλλά και να ξεφύγουν από τους Redskins στην διεκδίκηση της NFC East, δεν τα κατάφεραν. Για μια ακόμη φορά. Το παιχνίδι είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες των Cowboys στο δεύτερο. Οι Redskins προηγήθηκαν με 28-3 στο ημίχρονο με τον RG3 να κάνει ότι θέλει. Τελείωσε το παιχνίδι πασάροντας για 311 γυάρδες, 4 σκοραρίσματα και 1 interception. Άξιος συμπαραστάτης ο Morris που έτρεξε για 113 γυάρδες και 1 σκοράρισμα. Από την άλλη πλευρά ο Romo είχε 441 γυάρδες, 3 touchdown (2 στον Bryant) αλλά και 2 interceptions. Όμως δεν πήρε καμία βοήθεια από το running παιχνίδι. Πλέον και οι δύο ομάδες είναι στο 5-6 με τους Redskins να δείχνουν πιο ικανοί να απειλήσουν τους Giants που υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική. New England Patriots at New York Jets: 49-19 Φέτος οι Jets είναι μια πολύ διασκεδαστική ομάδα. Αυτή την φορά παρέδωσε μαθήματα για το πώς χάνεις ένα παιχνίδι μέσα σε ένα λεπτό. Με το σκορ στο 7-0 κατά τους, οι Jets δέχθηκαν 21 πόντους σε 1 λεπτό. Αρχικά μια πάσα τους Brady (323 γυάρδες, 3 td) για ένα σκοράρισμα 83 γυαρδών στον Vereen. 14-0. Στην πρώτη επίθεση των Jets μετά το σκοράρισμα ο Sanchez (301 γυάρδες, 1 td , int) τρέχει πάνω στον συμπαίχτη του, χάνει την μπάλα και ο Gregory την γυρίζει 32 γυάρδες για το 21-0. Στο επόμενο kickoff ο McKnight χάνει την μπάλα η οποία πηγαίνει απευθείας στα χέρια του Edelman που την επιστρέφει 22 γυάρδες για το 28-0. Εντυπωσιακό! Το παιχνίδι δεν χρίζει άλλου σχολιασμού, με τους Patriots να χρειάζονται μια νίκη ακόμα για να κατακτήσουν την AFC East. Oakland Raiders at Cincinnati Bengals: 10-34 Πολύ εύκολη νίκη για τους Bengals που στο ημίχρονο προηγούνταν με 24-0. Με ρεκόρ 6-5 είναι στις ομάδες που κυνηγάνε να μπουν στα playoff, και στοχεύουν κυρίως να πάρουν την θέση των division rival τους Steelers. Το παιχνίδι καθάρισαν νωρίς οι Green-Ellis (129 γυάρδες, td) και 2 πάσες του Dalton (210 γυάρδες, 3 td) στον Sanu. Oι Raiders δεν μπορούσαν να σταθούν εμπόδιο απέναντι σε αυτή την φορμαρισμένη ομάδα, βάζοντας 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο για να μετριάσουν την ήττα. O Palmer πάσαρε μόλις για 146 γυάρδες, 1 td και ένα int. Pittsburgh Steelers at Cleveland Browns: 14-20 Είχαν πλησιάσει πολύ στα προηγούμενα παιχνίδια τους, αλλά το κατάφεραν απέναντι στους “εχθρούς” Steelers να πάρουν την νίκη. Το Cleveland έκανε την έκπληξη εκμεταλευόμενο τα πολλά προβλήματα των αντιπάλων τους, που παρατάχθηκαν με quarterback τον Batch (199 γυάρδες, 3 int) που έκανε τραγικό αγώνα. Για την επίθεση των φιλοξενούμενων, που έκανε συνολικά 8 λάθη (3 int, 5 fumble), σκόραρε μόνο ο Rainey με τρέξιμο μιας γυάρδας. Το Cleveland παρά και το pick six του Timmons που άνοιξε το σκορ, κατάφερε να σκοράρει 20 πόντους που ήταν αρκετοί για την νίκη. Μετά το pick six ο Weeden έκανε καλό παιχνίδι (158 γυάρδες, 1 td, int) δεχόμενος μεγάλη βοήθεια από τον Richardson που έτρεξε για 85 γυάρδες και 1 ακόμα σκοράρισμα. Πλέον οι Steelers είναι στο 6-5, με πολλά προβλήματα τραυματισμών και κινδυνέουν να χάσουν την θέση τους στα playoff. Ακολουθεί σημαντικότατος αγώνας απέναντι στους  Ravens. BuffaloBillsatIndianapolisColts: 13-20 Σημαντική νίκη που τους δίνει προβάδισμα για μια θέση wildcard πέτυχαν οι Colts απέναντι στο Buffalo, το οποίο προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι στο τέλος αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Hilton που άνοιξε το σκορ με ένα punt return για 75 γυάρδες και σκόραρε μια ακόμη φορά μετά από πάσα 8 γυαρδών από τον Luck (240 γυάρδες, td, int). Oι Bills δεν είχαν λύσεις για 3 τέταρτα και όταν κατάφεραν να σκοράρουν μετά από πάσα του Fitzpatrick (180 γυάρδες, td, int) ήταν ήδη πολύ αργά. Tennessee Titans at Jacksonville Jaguars: 19-24 Την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Jaguars, καταστρέφοντας τα όποια όνειρα των Titans για διεκδίκηση μιας wildcard θέσης. Με τον Henne (261 γυάρδες, 2 td, int) έχει βρει τα πατήματα του και ο rookie Blackmon (62 γυάρδες, td) και η επίθεση των Jaguars έχει ζωή. Οι Titans με τον Locker (261 γυάρδες, td, 2 int) να επιστρέφει δεν κατάφεραν να απειλήσουν σοβαρά τους αντιπάλους τους. Σε αυτό δεν βοήθησε και ο Johnson που έμεινε στις 80 γυάρδες. Οι Jaguars πήραν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς με ένα σκοράρισμα 1 γυάρδας από τον Jennings και δεν τον έχασαν ποτέ. Denver Broncos at Kansas City Chiefs: 17-9 Συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους έδωσαν οι Broncos που κέρδισαν δύσκολα τους Chiefs. Oι Chiefs δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο touchdown αλλά προηγήθηκαν με 6-0, και 9-7 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Quinn είχε 126 γυάρδες και 1 interception ενώ ο Charles έτρεξε για 107 γυάρδες. Από τους νικητές ο Peyton Manning (285 γυάρδες, 2 td, int) μπορεί να μην ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αλλά έδωσε την νίκη στην ομάδα του με τις 2 πάσες για touchdown( από μια σε Tamme και Thomas). To Denver πλέον είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κερδίσει την κατηγορία του, και πλέον δίνει μάχη για ένα καλύτερο ρεκόρ που θα τους δώσει πλεονέκτημα έδρας. Minnesota Vikings at Chicago Bears: 10-28 Μεγάλη νίκη των Bears απέναντι στους Vikings. H νίκη ήρθε εύκολα και γρήγορα καθώς οι Bears εκμεταλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους προηγήθηκαν με 25-3 στο ημίχρονο. Η νίκη συνδυάστηκε με την επιστροφή του Cutler (188 γυάρδες, td ,int). Το προβάδισμα των Bears όμως εδραίωσε ο Bush που έτρεξε για 60 γυάρδες και 2 σκοραρίσματα. Από τους ηττημένους προσπάθησε ο Peterson τρέχοντας πάλι για πάνω από 100 γυάρδες, ενώ ο Ponder τα βρήκε σκούρα πασάροντας για 159 γυάρδες, 1 touchdown και 1 interception. Η νίκη αυτή επανέφερε στην κορυφή της κατηγορίας τους Bears αλλά ήρθε με κόστος αρκετών τραυματισμών. Ανάμεσα τους ο Forte και ο Briggs. Oι Vikings είναι στο 6-5 και στις επόμενες αγωνιστικές θα κάνουν τα πάντα για μια θέση wildcard. Atlanta Falcons at Tampa Bay Buccaneers: 24-23 Πολύ ωραίο παιχνίδι είχαμε ανάμεσα σε Falcons και Bucs. Μπορεί ο Freeman (256 γυάρδες) να μην πάσαρε για κάποιο σκοράρισμα, αλλά η άμυνα των Falcons δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Martin που τελείωσε το παιχνίδι με 2 td. Aπό την άλλη ο Ryan (353 γυάρδες, td, int) έκανε ένα ακόμα μέτριο παιχνίδι αλλά στο τέλος που μετρούσε κατάφερε να βγάλει για ακόμη μια φορά τα κάστανα από την φωτιά. To παιχνίδι κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις όπου οι Falcons πήραν προβάδισμα με 24-23 μετά από ένα ωραίο drive του Ryan που κατέληξε σε touchdown του Turner με τρέξιμο 3 γυαρδών. Με λίγο χρόνο στην διάθεση τους οι Bucs προχώρησαν αλλά οι Falcons τους σταμάτησαν στις 38 γυάρδες. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να το ρισκάρουν ρίχνοντας ένα field goal 56 γυαρδών , και όχι να κάνουν punt, να σταματήσουν την επίθεση με 3 and out και μετά να προσπαθήσουν εκ νέου να φτάσουν σε πιο κοντινή απόσταση. Το field goal δεν ήταν καλό και οι Falcons σπατάλησαν σχεδόν όλο τον χρόνο που απέμεινε παίρνοντας την νίκη. Οι Falcons έχουν καθαρίσει το division, αλλά οι Bucs ακόμα παλεύουν για μια θέση wildcard στην ανταγωνιστική NFC. Seattle Seahawks at Miami Dolphins: 21-24 Oι Seahawks δεν μπορούν να κερδίσουν εκτός έδρας και πλέον η 6η θέση για τα playoff για την NFC έχει πολλούς μνηστήρες. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό καθόλη την διάρκεια του με τους Seahawks να παίρνουν προβάδισμα μετά από ένα kick return του Washington για 98 γυάρδες. Ο Wilson είχε κάνει καλό παιχνίδι πασάροντας για 224 γυάρδες και 2 touchdown. Ο Tanehill (253 γυάρδες, td, int) είχαν όμως τα ψυχικά αποθέματα και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά γύρισαν το παιχνίδι. Ο Tanehill πάσαρε για την ισοφάριση στον Clay και ο Carpenter με field goal για 43 γυάρδες στην εκπνοή έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους. Οι Dolphins βρίσκονται ακόμα στο κυνήγι μιας θέσης για τα playoff, αν και αυτό μοιάζει δύσκολο. Βaltimore Ravens at San Diego Chargers: 16-13 Αν ήθελε κάποιος να πάρει μαθήματα αυτοκτονίας θα έπρεπε να πάει να παρακολουθήσει τους φετινούς Chargers. Έχοντας το προβάδισμα με 10-0 στο ημίχρονο, δείχνεις ότι είσαι καλύτερος. Παρόλα αυτά οι Ravens αντιστάθηκαν και με τον Rivers (228 γυάρδες, td) να χάνει τον ρυθμό του πάλι στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν και πλησίασαν στο 13-10 μετά από πάσα του Flacco (355 γυάρδες, td) στον Pitta. Όμως δεν ήταν αυτό το σενάριο αυτοκτονίας. Οι Ravens με λίγο χρόνο στην διάθεση τους για να ισοφαρίσουν, αναγκάστηκαν να παίξουν ένα 4 and 29!!! Πιθανότητες να το καταφέρουν; Μηδαμινές. Ο Flacco πήρε το snap κοίταξε βαθιά και δεν βρήκε κανέναν ελεύθερο. Για να μην του μείνει η μπάλα στα χέρια όμως την έδωσε δίπλα στον Rice ο οποίος άρχισε να τρέχει, αποφεύγοντας κάμποσα tackles και φτάνοντας στο πολυπόθητο first down. Αυτό είναι αυτοκτονία! Οι Ravens ισοφάρισαν, έστειλαν το ματς στην παράταση και κέρδισαν τελικά με νέο field goal από τον Tucker. Oι Ravens παρά τα προβλήματα και τις μέτριες εμφανίσεις του Flacco κερδίζουν και έχουν καταφέρει να κλειδώσουν, σχεδόν και μαθηματικά, το division τους. Oι Chargers βρίσκονται σε άσχημη κατάσταση και η αλλαγή προπονητή είναι πλέον σίγουρη. San Francisco 49ers at New Orleans Saints: 31-21 Ο προπονητής των 49ers έκανε την επιλογή να ξεκινήσει με quarterback τον Kaepernick (231 γυάρδες, td, rush td, int) έναντι του Smith, και δικαιώθηκε παίρνοντας την νίκη απέναντι σε μια φορμαρισμένη ομάδα όπως οι Saints. Το παιχνίδι όμως έκρινε ουσιαστικά η άμυνα η οποία είχε 2 pick six. Ο Brees (267 γυάρδες, 3 td, 2 int) πάλεψε για ένα ακόμα παιχνίδι, όμως δεν είχε την απόδοση που έπρεπε και τα λάθη του έκριναν το αποτέλεσμα. Οι 49ers πήραν το προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και οι Saints από τότε δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Πλέον οι Saints, που έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φτάσουν τους Seahawks, έχουν πέντε αγώνες για να τα δώσουν όλα και να παλέψουν για την τελευταία θέση των playoff. St Louis Rams at Arizona Cardinals: 31-17 Οι Cardinals έκαναν καλή αρχή στον αγώνα σκοράροντας 2 φορές με τον Wells, όμως ο Lindley που ξεκίνησε βασικός quarterback έκανε τραγικό παιχνίδι. Πάσαρε για 312 γυάρδες αλλά και 4 interceptions, 2 εκ των οποίων ήταν pick six από τον Jenkins. Ο Bradford (205 γυάρδες, 2 td, int), με την βοήθεια του Jackson από το έδαφος που πρόσθεσε 139 γυάρδες, έκανε ένα καλό παιχνίδι και δεν άφησε τους Cardinals να πλησιάσουν στο παιχνίδι μετά το προβάδισμα που είχαν με 14-7. Καμία από τις δύο ομάδες δεν διεκδικεί πλέον τίποτα, παρά μόνο την θέση τους στο επερχόμενο draft. Green Bay Packers at New York Giants: 10-38 Οι Packers ερχόντουσαν σε αυτό το παιχνίδι φορμαρισμένοι. Οι Giants από ένα bye week που είχε έρθει μετά από 2 συνεχόμενες ήττες. Και όμως οι πρωταθλητές μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι και έδειξαν ξανά ότι στα κρίσιμα παιχνίδια είναι εκεί και κυριαρχούν. Οι Giants πήραν από νωρίς το προβάδισμα και το παιχνίδι στον ημίχρονο ήταν 31-10. Στο δεύτερο ημίχρονο απλά περιόρισαν τους Packers και έκαναν φύλαξαν δυνάμεις. Ο Manning μετά από μερικά καταστροφικά παιχνίδια, επέστρεψε για τα καλά πασάροντας για 249 γυάρδες και 3 σκοραρίσματα. Δέχθηκε μόλις ένα sack, ενώ Brown και Bradshaw έκαναν καλή δουλειά από το έδαφος σκοράροντας από ένα td και έχοντας μαζί 122 γυάρδες. Από την άλλη ο Rodgers δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του καλά πασάροντας για 219 γυάρδες, ένα td και ένα interception. Οι Packers έχασαν την πρώτη θέση από τους Bears αλλά τίποτα δεν έχει κριθεί σε αυτή την κατηγορία ακόμα. Οι Giants πήγαν και αυτοί στο 7-4 έχοντας δύο παιχνίδια προβάδισμα από τους Redskins τους οποίους αντιμετωπίζουν την επόμενη αγωνιστική και έχουν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν την division. Carolina Panthers at Philadelphia Eagles: 30-22 Πλέον είναι ξεκάθαρο ότι οι Eagles τα έχουν παρατήσει. Με τον Foles να μην προσπαθεί το κάτι extra και να πασάρει για 119 γυάρδες μόλις, την σκυτάλη πήρε ο Brown. Ο running back των Eagles έτρεξε για 178 γυάρδες και 2 σκοραρίσματα αλλά είχε και 2 κρίσιμα fumbles που κόστισαν. Από την άλλη ο Cam Newton επέστρεψε στον παλιό καλό του εαυτό πασάροντας για 306 γυάρδες, 2 touchdown και τρέχοντας για άλλα 2! Το παιχνίδι ήταν κλειστό μέχρι την τέταρτη περίοδο όπου οι Panthers πήραν την τελική διαφορά του παιχνιδιού. Και οι δύο ομάδες, που ξεκίνησαν την σεζόν με φιλοδοξίες, απογοήτευσαν και πλεον βρίσκονται στο 3-8 που σημαίνει ότι του χρόνου θα έχουν μια καλή θέση στο επόμενο draft.

About The Author: NFLgreece