Ανασκόπηση 11ης Εβδομάδας

Στην τελευταία εβδομάδα που είχαμε ομάδες με bye week, το πρόγραμμα είχε πολύ σημαντικά παιχνίδια για την διαμόρφωση της εικόνας των playoff καθώς προχωράμε στην τελική ευθεία της κανονική περιόδου. Ας πάμε να δούμε τα παιχνίδια αναλυτικά: Miami Dolphins at Buffalo Bills: 14-19 Πολύ κλειστό παιχνίδι έγινε ανάμεσα στους Bills και τους Dolphins. Και οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν στην επίθεση, ενώ οι Bills χωρίς να σκοράρουν touchdown με την επίθεση τους κατάφεραν να κερδίσουν χάρη σε 4 field goal και ένα punt return για 79 γυάρδες του McKelvin. O Fitzpatrick έμεινε στις 168 γυάρδες, αλλά δεν έκανε κάποιο λάθος, ενώ από την επίθεση ξεχώρισε ο Spiller με 91 γυάρδες από το έδαφος, και 39 από πάσα. Στην απέναντι μεριά ο Tannehill πάσαρε για 141 γυάρδες, 2 interceptions και 1 touchdown πάσα στον Bess, αλλά και αυτή ήρθε πολύ αργά στην τέταρτη περίοδο για να μαζέψει το σκορ. Πλέον με αυτή την ήττα οι Dolphins απομακρύνονται σημαντικά από τις άλλες ομάδες που διεκδικούν θέση στα playoff. Arizona Cardinals at Atlanta Falcons: 19-23 Παρά την τραγική εμφάνιση του Ryan oι Falcons κατάφεραν να κερδίσουν στο τέλος τους Cardinals που ενώ έκαναν φοβερή δουλειά στην άμυνα, για μια ακόμη φορά τους πρόδωσε η επίθεση τους. Ο Ryan λοιπόν πάσαρε για 301 γυάρδες αλλά και 5! interceptions. Τα 3 πρώτα ήταν στην πρώτη περίοδο, όπου και οι Cardinals πήραν προβάδισμα με 13-0. Η αδυναμία των Cardinals στην επίθεση όμως δεν άνοιξε πολύ την διαφορά και έτσι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με 16-16. Για τους Cardinals σκόραρε ο Stephens-Howling (127 γυάρδες, 1 td) που προσπαθούσε μόνος του, ενώ για τους Falcons ο Babineaux μετά από fumble του αναπληρωματικού qb των Cardinals Lindley (μπήκε στην θέση του Skelton που τραυματίστηκε νωρίς). Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν διαφορετικό με τους Cardinals να παίρνουν προβάδισμα με 19-16 στην 4η περίοδο, αλλά τους Falcons να παίρνουν την νίκη με τρέξιμο 1 γυάρδας του Turner. Tampa Bay Buccaneers at Carolina Panthers: 27-21 Γερά στην μάχη των playoff έμειναν οι Bucs μετά την νίκη τους στην παράταση απέναντι στους Panthers. Oι Bucs μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μπήκαν μπροστά στο σκορ με 10-0 με τον Freeman (248 γυάρδες, 3 td, 2 int) να δείχνει σε καλή μέρα, αλλά ένα μια λάθος πάσα του κατέληξε σε pick six και άλλαξε το momentum του αγώνα. Στην συνέχεια οι Panthers σκόραραν άλλες δυο φορές και με τον Newton (252 γυάρδες, 1 td) να πασάρει στον LaFell έκαναν το 21-10. Οι Bucs όμως βρήκαν απαντήσεις, με την βοήθεια του Martin (138 γυάρδες), και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Jackson. Στην παράταση οι Bucs καθάρισαν το παιχνίδι αμέσως καθώς σκόραραν μετά από πάσα του Freeman στον Clark για 15 γυάρδες και την νίκη. Cleveland Browns at Dallas Cowboys: 20-23 Σημαντική νίκη που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι των Giants πέτυχαν οι Cowboys επικρατόντας των Browns στην παράταση. Οι Cowboys μπήκαν τραγικά στον αγώνα και βρέθηκαν να χάνουν με 13-0 στο ημίχρονο. Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο και με ένα σερί 17-0 πήραν προβάδισμα. Ο Romo(313 γυάρδες, 1 td) σε αυτό το διάστημα έπαιξε πολύ καλά και με πάσα στον Bryant έκανε το 17-13. Οι Browns με λίγο χρόνο στην διάθεση τους, αφού έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν από την μια γυάρδα, στην επόμενη κατοχή κατάφεραν να σκοράρουν μετα από πάσα του Weeden (210 γυάρδες, 2 td) στον Watson για δεύτερη φορά και το 20-17. Οι Cowboys όμως αντέδρασαν και με την βοήθεια μερικών penalties (λίγα από τα πολλά που χρεώθηκαν οι Browns) κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Στην παράταση και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν κάτι στην πρώτη τους κατοχή. Οι Cowboys όμως ξαναπήραν την μπάλα και με νέο field goal πήραν την νίκη. Green Bay Packers at Detroit Lions: 24-20 Μεγάλη νίκη με διπλή σημασία πέτυχαν οι Packers. Μετά από αυτή την νίκη βρέθηκαν στην πρώτη θέση της NFC North και ψαλίδισαν τις ελπίδες των μισητών αντιπάλων τους Lions για είσοδο στα playoff. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Το προβάδισμα πήραν οι Lions με 10-7 μετά από touchdown του ανεβασμένου Leshoure (84 γυάρδες). Οι Packers απάντησαν με ένα pick six του M.D. Jennings για 72 γυάρδες και το 14-10. Οι Lions όμως ξαναπήραν κεφάλι με 20-14 μετά από πάσα του Stafford (266 γυάρδες, 1 td, 2 int) στον C.Johnson και ένα field goal. Εκεί πήραν την σκυτάλη οι Packers με τον Rodgers με λίγο χρόνο να απομένει. Ο Rodgers (236 γυάρδες, 2 td, int) να βρίσκει στην endzone τον Cobb για το 21-20. Οι Lions απέτυχαν στην επόμενη κατοχή σε 4 προσπάθειες να προχωρήσουν και αυτό οδήγησε σε ένα εύκολο field goal και το τελικό 24-20. Jacksonville Jaguars at Houston Texans: 37-41 Παραλίγο να συμβεί έκπληξη μεγατόνων στο Houston, αλλά τελικά οι Texans κατάφεραν στην παράταση να πάρουν την νίκη. Το ματς ήταν φοβερό, με τις άμυνες να κάνουν τραγικές εμφανίσεις. Ο Shaub πάσαρε για 527 γυάρδες, 5 touchdown και 2 interceptions, ενώ ο Foster δεν βοήθησε πολύ μένοντας στις 77 γύαρδες και ένα fumble. Από μεριά των receiver τεράστιο παιχνίδι έκανε ο A.Johnson (273 γυάρδες, 1 td) και πολύ καλός ήταν ο Graham (82 γυάρδες, 2 td). Aπό την ομάδα του Jacksonville o Gabbert αποχώρησε νωρίς και την θέση του πήρε ο Henne που έκανε πολύ καλό ματς, πασάροντας για 354 γυάρδες και 4 touchdown. 1 από αυτά κατέληξε στα χέρια του No 5 του φετινού draft Blackmon που συνολικά υποδέχθηκε την μπάλα για 236 γυάρδες. Άλλα 2 touchdown υποδέχθηκε και ο Lewis. To παιχνίδι ήταν τρελό με τους Jaguars να παίρνουν διαφορά 14 πόντων προς το τέλος του παιχνιδιού, αλλά τους Texans να προλαβαίνουν να ισοφαρίσουν αλλά και να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν το ματς μετά από χαμένο field goal 47 γυαρδών. Στην παράταση σκόραραν και οι δύο ομάδες στην πρώτη τους κατοχή από ένα field goal. To παιχνίδι πήγαινε προς την ισοπαλία, αλλά 2 λεπτά πριν το τέλος ο Johnson σκόραρε μετά από πάσα 48 γυαρδών και έδωσε την νίκη στους Texans. Μια νίκη πολύτιμη στην μάχη τους για την πρώτη θέση στην AFC και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoff. Cincinnati Bengals at Kansas City Chiefs: 28-6 Εύκολη νίκη για τους φορμαρισμένους Bengals απέναντι στους αδύναμους Chiefs. Οι Chiefs δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να απειλήσουν. Η επίθεση τους είναι προβληματική και ούτε μια σχετικά καλή εμφάνιση του Charles (87 rushing γυάρδες, 31 rec γυάρδες) κατάφερε να σκεπάσει τα προβλήματα αυτά. Χαρακτηριστική ήταν η χρησιμοποίηση και των δύο quarterback χωρίς καμία διαφορά. Ο Cassel πάσαρε για 93 γυάρδες ενώ ο Quinn για 95. Από τους Bengals o Dalton (230 γυάρδες, 2 td, 1 rushing td) συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, ενώ και ο Green-Elis ήταν πολύ καλός τρέχοντας για 101 γυάρδες και 1 touchdown. Πλέον οι Bengals είναι στο 5-5 και στο κυνήγι μιας θέσης wildcard. New York Jets at St Louis Rams: 27-13 Μεγάλη εμφάνιση από μια αψυχολόγιτη ομάδα όπως οι Jets. Oι Rams άνοιξαν το σκορ μετά από πάσα μιας γυάρδας του Bradford (170 γυάρδες, 2 td, int) στον Gibson. Από εκεί και μετά οι Jets κυριάρχησαν στον αγώνα σε άμυνα και επίθεση. Η επίθεση εκμεταλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα takeaways της άμυνας (1 int, 2 fumbles). Ο Sanchez πάσαρε για 178 γυάρδες και 1 touchdown, ενώ ο Powell έτρεξε για 2 σκοραρίσματα και 42 γυάρδες. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Rams ήταν να μειώσουν με νέα touchdown πάσα του Bradford στον Gibson. Philadelphia Eagles at Washington Redskins: 6-31 Μεγάλη νίκη για τους Redskins με μεγάλη εμφάνιση από τον RG3 απέναντι στους τραγικούς Eagles που έχασαν και τον McCoy με διάσειση. Η επίθεση των Eagles δεν κατάφερε απολύτως τίποτα, σημειώνοντας μόλις 6 πόντους. Ο Foles τελείωσε το παιχνίδι με 204 γυάρδες και 2 interceptions. Oι Redskins έκαναν ότι ήθελαν στο παιχνίδι με τον RG3 να πασάρει για 200 γυάρδες και 4 touchdown (από 1 στους Young, Moss, Robinson και Paulsen). Πλέον οι Eagles είναι οριστικά εκτός μάχης playoff, ενώ οι Redskins με ρεκόρ 4-6 θα προσπαθήσουν για κάποιο θαύμα. New Orleans Saints at Oakland Raiders: 38-17 Εύκολη νίκη για τους φιλοξενούμενους απέναντι στους Raiders και πλέον βρίσκονται για τα καλά στην διεκδίκηση μια θέσης wildcard και το θαύμα μετά το τραγικό ξεκίνημα της σεζόν τους. Οι Saints πήραν νωρίς το προβάδισμα και δεν το άφησαν ποτέ. Ο Brees πάσαρε για 219 γυάρδες και 3 touchdown (Graham, 2 Moore), ενώ στο έδαφος ο Ingram τελείωσε το παιχνίδι με 67 γυάρδες και 1 σκοράρισμα. Oι Raiders που δεν μπορούν να σταματήσουν κάνενα με την άμυνα τους, κατάφεραν και σημείωσαν 17 πόντους με την επίθεση τους. Φυσικά ήταν πολύ μακριά για να απειλήσουν τους Saints. Ο Palmer τελείωσε το ματς με 312 γυάρδες, 2 touchdown και 2 interceptions. Mένει πλέον να δούμε αν μπορεί να ολοκληρωθεί το θαύμα για τους Saints. San Diego Chargers at Denver Broncos: 23-30 Στην τελευταία τους ευκαιρία για κάτι καλό οι Chargers δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη απέναντι στους μισητούς Broncos. Όπως φαίνεται ο Rivers δεν κάνει για τα κρίσιμα παιχνίδια, καθώς πάσαρε για 258 γυάρδες, 2 touchdown αλλά και 2 interceptions και 1 fumble που κόστισαν πολύ στην ομάδα του. Όλα αυτά ενώ η άμυνα των Chargers έκανε ότι μπορούσε σκοράροντας η ίδια 9 πόντους (1 pick six, 1 safety). O Peyton Manning πάσαρε για 270 γυάρδες και παρά το pick six που είχε και άνοιξε το σκορ στον αγώνα, στην συνέχεια καθάρισε το παιχνίδι πασάροντας για 3 touchdown (από ένα σε Thomas, Decker, Stokley). H άμυνα των Broncos έκανε και αυτή καλή δουλειά με πρωταγωνιστή τον Miller που είχε 3 sack και 2 forced fumbles. Oι Broncos έχουν ήδη κερδίσει την κατηγορία και έχουν εξασφαλίσει την είσοδο στα playoff.   Indianapolis Colts at New England Patriots: 24-59 Ολοκληρωτικό παιχνίδι από τους Patriots και μεγάλη νίκη απέναντι στους Colts. Οι Patriots κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και μετά το 14-14 ξέφυγαν στο σκορ, με τους Colts να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Ο Brady πάσαρε για 331 γυάρδες και 3 touchdown, 2 στον Gronkowski και 1 στον Edelman o οποίος σκόραρε και με punt return. Η επίθεση τους όμως δέχθηκε μεγάλο πλήγμα με τον τραυματισμό του Gronkowski που θα μείνει εκτός για 4-6 εβδομάδες. Στο έδαφος οι Patriots σκόραραν 2 φορές με τους Ridley και Vereen. Και η άμυνα όμως κυριάρχησε, σκοράροντας με 2 pick six (1 από τον νεοαποκτηθέντα Talib και 1 από τον Dennard). Από τους Colts ο Luck αν και μπήκε καλά στο παιχνίδι, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Patriots με αποτέλεσμα να κάνει αρκετά λάθη. Συνολικά πάσαρε για 334 γυάρδες, 2 touchdown στον Hilton αλλά και 3 interception. Oι Colts είναι μέσα στις ομάδες που θα πάρουν wildcard αλλά πρέπει να επανέλθουν στις καλές εμφανίσεις. Οι Patriots για μια ακόμη χρονιά κερδίζουν την AFC East. Baltimore Ravens at Pittsburgh Steelers: 13-10 Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι οι Ravens πήραν πολύτιμη νίκη για την κατάληψη της πρώτης θέσης της κατηγορίας τους. Οι Steelers χωρίς τον Big Ben ήταν ανταγωνιστικοί, που είναι καλό σημάδι, και έμειναν εντός των ομάδων της AFC που θα πάρουν wildcard για τα playoff. Στα του αγώνα κανένας quarterback δεν πάσαρε για touchdown, όμως ο Leftwich (201 γυάρδες, int) είχε το μοναδικό σκοράρισμα επίθεσης στον αγώνα με τρέξιμο 31 γυαρδών! Αυτό το σκοράρισμα άνοιξε και το σκορ. Οι Ravens δεν μπόρεσαν να κάνουν στην επίθεση πολλά με τον Flacco να μένει στις 164 γυάρδες. Ένα punt return του Jacoby Jones για 63 γυάρδες έκανε το 10-7 για τους Ravens. Στο δεύτερο ημίχρονο κάθε ομάδα πέτυχε από ένα field goal για το τελικό 13-10. Όπως γίνεται αντιληπτό οι άμυνες κυριάρχησαν με την άμυνα των Ravens να κερδίζει τελικά την μάχη. Chicago Bears at San Francisco 49ers: 7-32 Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τους αναπληρωματικούς quarterbacks αφού οι Cutler, Smith ήταν τραυματίες. Στο παιχνίδι περιμέναμε να κυριαρχήσουν οι άμυνες καθώς πρόκειται για 2 από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος. Η άμυνα των Bears όμως δεν κατάφερε να πιέσει καθόλου τους 49ers, σε αντίθεση με την άμυνα των 49ers που με έναν εκπληκτικό Aldon Smith (5.5 sack, 2 forced fumbles) διέλυσαν τον Campbell και την παρέα του. Οι 49ers έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο με έναν καταπληκτικό Kaepernick o οποίος πάσαρε για 243 γυάρδες και 2 touchdown (από ένα σε Davis,Crabtree). Τα σκοραρίσματα των γηπεδούχων συμπλήρωσε ο Hunter με τρέξιμο 14 γυαρδών. Από την άλλη μεριά ο Campbell (107 γυάρδες, td, 2 int) τα βρήκε σκούρα όπως είπαμε και δεν μπόρεσαν σε καμιά στιγμή να απειλήσουν. Το μόνο που κατάφερε ήταν μια touchdown πάσα στον Marshall αργά στην τρίτη περίοδο που απλά μείωσε την διαφορά. Οι Bears είναι στο 7-3 μαζί με τους Packers και θα δώσουν μάχη για την πρώτη θέση της κατηγορίας. Φυσικά περιμένουμε και τις δύο ομάδες να μπουν στα playoff αλλά η πρώτη θέση έχει σημασία γιατί εκτός από πλεονέκτημα έδρας αναμένεται να δώσει και μια bye βδομάδα για τον νικητή. Οι 49ers φαίνεται πως έχουν στο τσεπάκι τους την πρώτη θέση της NFC West με ρεκόρ 7-2-1.

About The Author: NFLgreece